פתרונות מנחים - פתרונות יחודיים לבעלי מוגבלויות
 

התאמת מערכת ישיבה בהתאמה אישית -                         הושבה אורטוטית 

כיצד פיתחנו  את ההושבות האורטוטיות ולמי מערכת ישיבה  זו מתאימה ?

הושבה מותאמת אמורה לתמוך במערכת השריר והשלד של הילדים והמבוגרים היושבים לאורך זמן בכסאות גלגלים ובמערכות ישיבה.
ידוע שישיבה ממושכת היא הרסנית לגוף האדם הבריא וגורמת לנזקים מצטברים במערכת השריר והשלד. אצל ילדים ומבוגרים עם לקויות במערכת השריר והשלד ובמערכת העצבים כאשר השרירים אינם עובדים באופן סימטרי השפעת הישיבה הממושכת ומנחים לא סימטריים גורמים  לנזקים במערכת השלד ויכולים להיגרם שינויים מבניים של השלד כגון עקמות, ונזקים לעור כגון פצעי לחץ.
אחת מהמטרות של מערכת הישיבה היא לשמור ולהגן על מבנה השלד וגוף האדם היושב , שמירה על מבנה גופו של האדם היושב ישמור גם על שלמות האיברים הפנימיים כגון מערכת הנשימה והעיכול ושאר המערכות.
כאשר גוף האדם או הילד לא עבר שינויים מבניים כלומר מבנה השלד והשרירים סימטרי ניתן להתאים מערכות ישיבה מהמדף או מערכות ישיבה בהתאמה אישית. מערכות הישיבה תומכות את הגוף במישורים מנוגדים, למשל תמיכות צד המותאמות משני צידי הגו, או תמיכות אגן המותאמות משני צידי האגן.
כאשר גוף האדם עבר שינויים מבניים והתפחתה עקמת או שהתפתחו שינויים בפרקי הירכיים והחל תהליך של פריקה של פרקי הירכיים של הילדים חשוב מאד שמערכת הישיבה תתמוך במערכת השלד, תמנע ישיבה א-סימטרית ותמנע נשיאת משקל על צד אחד של הגוף ( נשיאת משקל על צד אחד של הגוף יכולה להיגרם או כתוצאה מפריקת ירכיים או כתוצאה מעקמת או הטיית ראש לכיוון אחד).
אפרת שנהוד ביחד עם רון סילברמן מומחה להתאמת מחוכים מחברת "יעד" אורטופדיה פיתחו פתרונות של ישיבה לילדים או מבוגרים שמערכת ישיבה סטנדרטית אינה מצליחה לתמוך בגופם ואינה מאפשרת שמירה על  מנח סימטרי . במקרים קיצוניים הילדים או הבוגרים  אינם מסוגלים להמשיך לשבת והם מועברים למיטות שכיבה.
כל מערכת ישיבה מותאמת בהתאמה אישית לילדים או למבוגרים על ידי לקיחת מידות גבס של הגב והאגן, לאחר שנמדד הגוף מיוצרים תמיכות מחומרים אורתופלסטיים (המתרככים בחום ומתקשים באויר) , בתהליך של התאמה אישית התמיכות משולבות במערכת הישיבה שבכסא הגלגלים /טיולון של הילדים.
ההתאמה האישית של התמיכות וכן חיבורם למערכת הישיבה מאפשרים לנו ליצור מערכת ישיבה העונה לצרכים היחודיים של כל ילד וכל מבוגר. התמיכות יכולות לתמוך בשלד ויכולות אף למתוח את הגב ולמנוע קריסה של הגב לכיוון העקמת.
עד כה נעשו 32 מערכות ישיבה אורטוטיות, המערכות הותאמו על  מגוון של כסאות גלגלים וטיולונים.
בתהליך ההתאמה אנו מלווים את המשפחות במשך כ – 5 מפגשים עד להתאמה מלאה ולאחר מכן ניתן לווי טלפוני, ומפגשים נוספים במידת הצורך. אנו גם מגיעים למסגרות החינוכיות על מנת ללמד ולהדריך את הצוות החינוכי והטיפולי בהתאמות הישיבה.
 
ישיבה בכסא מותאם לפני התאמת המערכת האורטוטית 
ישיבה במערכת האורטוטית 
 
פתרונות מנחים - התאמת פתרונות ישיבה, שכיבה ועמידה לבעלי מוגבלויות       טלפון:  052-2861325 ,   פקס: 08-9716236