פתרונות מנחים - פתרונות יחודיים לבעלי מוגבלויות

טיפים ומאמרים

פריקת ירך היא הפתולוגיה השניה הנפוצה בילדים עם שיתוק מוחי. ילדים ברמות תפקוד נמוכות שאינם הולכים  נמצאים בסיכון פי 4 או 5 לפריקת ירכיים , מדווח במחקר על סיכוי של 69% לפריקה כבר בגיל 5! פריקת ירך חלקית ( סובלוקסציה) הינה תנועת ראש הירך מחוץ למפרק (מיגרציה) והיא נמדדת באחוזים ומוגדרת כ- 33%-80% תנועה.  פריקה מלאה (דיסלוקציה) מוגדרת כתנועת ראש הירך מעל  80%.
ישנה הסכמה לגבי המנגנון המשוער של היוצרות התנאים לפריקת הירך. מצד אחד ישנו חוסר איזון בעבודת ומתח  השרירים והרקמות הרכות  סביב הירך  לרוב בקבוצות השריר המכופפים ((flexors   והמקרבים (adductors ), ומצד שני ישנו שינוי גרמי  של זווית גדולה בעצם הירך(Antevertion )  ומפרק שטוח מדי באגן (Acetabular dysplsia)   המתפתחים בשל המוגבלות בעמידה ,יחד הם מביאים למצב של תנועת ראש הירך הצידה (לטרלית)  מחוץ לכיסוי המפרק. 
פריקת ירך עלולה לגרום לכאבים  ,קשיים בתפקוד הכללי ,קשיים בישיבה וקשיים בטיפול אישי והחתלה ,ובכך ירידה באיכות החיים. 
בשנים האחרונות החלו במספר מדינות בעולם כגון : שבדיה ואוסטרליה לקיים פרוייקט ממשלתי למעקב אחרי ילדים עם שיתוק מוחי ואחרים הנמצאים בסיכון לפריקת ירך. במדינות אלו  הראו שלאחר המעקב וההתערבות המתאימה בתזמון הנכון ירדו מצבי פריקת הירך בעשרות אחוזים!!! בתוכנית מתייחסים למעקב דו שנתי הכולל צילומי רנטגן של האגן ובדיקה מסודרת אצל אורטופד וצוות מקצועות הבריאות . בשבדיה התוכנית מתייחסת גם לטיפול שמרני מניעתי של מנחים. בחודשים האחרונים משרד הבריאות החל לקדם תוכנית דומה גם בישראל ! 
 
אפליקציה חדשה
אפליקציה בשם HipScreen בשפה האנגלית המיועדת להורים לילדים שיתוק מוחי. האפליקציה פתחה בביה"ח שריינר בארה"ב על ידי הרופאים Dr Vedant Kulkarni ו-Dr Jon Davis בעליי מומחיות בעבודה עם ילדים עם שיתוק מוחי. באפליקציה החינמית ההורים יכולים למצוא הסברים על האנטומיה סביב פרק הירך,על הסיכון לפריקת ירך בילדם ויכולים בעזרתה למדוד את % המיגרציה (תנועת הירך) מחוץ למפרק על ידי צילום צילום הרנטגן בעזרת האפליקציה.את האפליקציה ניתן כרגע להוריד רק למכשירי האייפד/האייפון .לסרט וידאו על האפליקציה ניתן לעבור בקישור הבא:http://www.imedicalapps.com/2016/06/hipscreen-app-review/
רשמים מכנס הושבה ESS -2016
קרא עוד...

 
פתרונות מנחים - התאמת פתרונות ישיבה, שכיבה ועמידה לבעלי מוגבלויות       טלפון:  052-2861325 ,052-6654299      פקס: 08-9716236