פתרונות מנחים - פתרונות יחודיים לבעלי מוגבלויות

לפני כארבע שנים פנתה משפחתו של רז ( לאפרת שנהוד כאחראית על היחידה להתאמת מכשירי שיקום ניידות והושבה במחלקת שיקום ילדים בבית חולים שיבא בתל השומר) בבקשה לעזרה בהתאמת הושבה מיוחדת עבור רז.

רז היה אז בן 15, הוא נפגע בתאונת דרכים כ – 7 שנים קודם לכן. הפגיעה של רז היתה פגיעה מורכבת וגבוהה בחוליות הצוואריות בעמוד השדרה שלו. כתוצאה מהפגיעה הגבוהה רז נותר משותק ברגליו וביד אחת, בידו השניה נותרה מעט תנועה. בנוסף רז נותר תלוי במערכת הנשמה מלאכותית .

השיתוק בגופו של רז גרם להתפתחות עקמת בגב  והטיפול עבורו היה מחוך (קורסט) עם שלושה חלקים. רז ישב עם המחוך מספר שנים אולם לאחר שהוחלף המחוך האחרון התחילו להתפתח פצעי לחץ שלא ניתן היה לטפל בהם על ידי שינוי המחוך (פתיחה, הרחבה או ריפוד). בהוראת הרופא המטפל היה עלינו למצוא עבור רז מערכת ישיבה תומכת שתאפשר ישיבה אך לא תגרום לפצעי לחץ.

רז בחור גדול עם גב גבוה ותמיכות צד סטנדרטיות מן המדף לא יכלו לתת את התמיכה הנדרשת לגבו ולכן על מנת לאפשר לו ישיבה, תמוכה ולשמור על סימטריה של הגוף שלו. בשיתוף פעולה בין אפרת שנהוד לבין רון סילברמן מחברת "יעד"  אורטופדיה  מומחה להתאמות מחוכים מצאנו את הפתרון עבור רז. במחשבה משותפת  פיתחנו עבורו מערכת ישיבה שמותאמת בהתאמה אישית לו ,עשויה מחומרים אורטופלסטיים (חומרים המתרככים בחום ומתקשים באויר, מהם נעשים הסדים) על תהליך היצור של הושבות  אורטטיות (פיתוח ייחודי בעולם)  קראו עוד במאמר על הושבה אורטוטית.  למעשה יצרנו עבורו מחוך אשר קובע לכסא ובזמן הישיבה התמיכות תמכו בגב של רז , מנעו התמוטטות של הגב לאחד הצדדים על פי כיוון העקמת ושמרו על ישיבה סימטרית של רז בכסא הגלגלים. גם בצילומי רנטגן שנעשו בביקורות החוזרות אצל האורטופד נצפה כי העקמת לא המשיכה להידרדר. 

מערכת הישיבה אפשרה לרז להמשיך לשבת לאורך זמן, לשמור על סימטריה של הגוף, וכך התאפשר לרז להמשיך לתפקד בחיי היומיום שלו כתלמיד העומד בפני בגרויות ולהתמיד במטרותיו.

כיום ארבע שנים לאחר התאמת מערכת הישיבה רז עדיין ממשיך להשתמש במערכת הישיבה שלו והוא בשנתו השניה בהתנדבות בשרות צבאי, פעיל בעמותת "לטם" ועל פעלו ניתן להכנס לאתר לוטם ולקרוא את הבלוג של רז, ניתן גם דרך הקישור הבא
http://www.lotem.net/?p=4441

סיפורו של רז – על נחישות וכוח רצון 

 
פתרונות מנחים - התאמת פתרונות ישיבה, שכיבה ועמידה לבעלי מוגבלויות       טלפון:  052-2861325 ,   פקס: 08-9716236