פתרונות מנחים - פתרונות יחודיים לבעלי מוגבלויות

 
 • מהו עמידון, אלו סוגי עמידונים קיימים ומהו פרוטוקול השימוש בהם?
משנות ה-50 כבר החלו להעמיד ילדים עם שיתוק מוחי וילדים עם עיכוב התפתחותי שלא הלכו או עמדו בכוחות עצמם. כבר אז דווח על כך שנראה שיפור בריאותי בילדים אלו בתחומים שפורטו לעייל. ניתן לחלק את העמידונים לשתי קבוצות עיקריות –עמידון פסיבי הנותן תמיכה מלאה היכולה להיות מאחור או לפנים  ואקטיבי התומך לפנים ומעודד עבודת שרירים אקטיבית תוך הפחתת תמיכות ועמידה אנכית למשטח. ישנם עמידונים מתוך שתי הקבוצות הללו שניתן לשלוט בהם על זוית העמידה ,ואף להוסיף ולשנות את התמיכות השונות בראש בגו באגן ובברכיים. כיום ישנם עמידונים  ייחודיים שבהם ניתן לשלוט באורך הרגליים ובדרגת הפישוק של הירכיים.
 
 • כמה זמן מומלץ לעמוד בעמידון ?
כיום מומלץ על פי המחקרים שנעשו, לעמוד לפחות כשעה וחצי ביום. ניתן לחלק את הזמן למספר הזדמנויות של עמידה ולא לעמוד זמן זה ברצף...בכל מקרה ,גם אם לא מצליחים להגיע לזמן המירבי- כל זמן שילד יכול לעמוד הוא חשוב מהסיבות שהוזכרו.
מה עליי לעשות כשישנה התנגדות לעמידה בעמידון?
אין ספק שהרגלים מגיל צעיר מסייעים. כדאי להתחיל בזמנים קצרים,לשהות לצד הילד ולא לעזוב אותו לבד, ולנסות ולעניין אותו במשחק מוכר ואהוב במהלך העמידה. חשוב בהתחלה לתת לילד ביטחון בזמן מנח עמידה שהוא חדש בשבילו, ההשקעה תשתלם, ככל שהילד ירגיש בטוח ותתאפשר לו חוויה של הנאה, כך הוא יהנה מתרגול זה בעתיד.
 
עדיפה תנועה ,לא?
 
 • איך מגבלה בתנועה משפיעה על למידה והתפתחות?
רוב המידע שאנו מקבלים וקולטים מהסביבה דרך החושים השונים לצורך תפקוד ולמידה, מתקבל תוך התנועה שלנו בחלל.
חוש המישוש פעיל רק תוך יצירת תנועה. מידע ראייתי שהוא חלק מחוש המישוש מתקבל  בשלוש דרכים: תנועת הגוף שלנו בסביבה, תנועת הסביבה או תנועת העיניים שאנו מייצרים . אפילו ייצוב הגוף בחלל במנח עמידה נעשה תוך תנועת גוף קטנה ולעיתים בלתי נראית המספקת מידע לאברוני שיווי המשקל.  
כך שהגוף מייצר תנועה כל הזמן  במרחב , אפילו כשלא מרגישים.  תשאלו חניך בקורס צבאי מה קורה בעמידה ממושכת במהלך טקס ארוך של סיום הקורס....בדקו את עצמכם: כמה פעמים אתם משנים תנוחה וכמה תנועה יש בגופכם במהלך ישיבה או עמידה.
מבנה הגוף שלנו עוצב לכן לתנועה בכדי למקסם את יכולותינו לשרוד ולתפקד בסביבה.
 התנועה במהלך ההתפתחות מאפשרת חקירה של הסביבה ,ומעבר לכך תורמת להתפתחות המפרקים ועיצוב מבנה הגוף על ידי משיכה חזרתית של השרירים ,דחיסת העצמות והמפרקים תוך נשיאת משקל ותנועות סיבוביות . חשוב להגדיל את מגוון התנועות ולא לאפשר חזרתיות על  מספר דפוס תנועה מצומצם.
כעת ,ניתן להבין את החסך המתרחש כאשר ישנה מגבלה בתנועה.
 
 • ציוד נוסף המומלץ : הליכונים
ישנם סוגים  שונים של הליכונים שניתן להתאים על פי יכולתו הפיזית של הילד/מתבגר. לשם הליכה אנו צריכים את היכולת לשמור על יציבה בעמידה ,בנוסף את היכולת לצעוד ולהעביר משקל מצד לצד ומרגל לרגל, וכל זה דורש מאתנו יכול של שיווי משקל בכדי שלא ניפול....
לילדים
 
 • קריאה נוספת....
 
שאלות ותשובות על חשיבות העמידה
 
אנו נתקלות פעמים רבות בשאלה לגבי חשיבות העמידה בעמידון,במיוחד מהורים ותרפיסטים הנתקלים לעיתים בקושי ובהתנגדות להעמדה מצד הילדים...
במאמר קצר זה ננסה לענות על מספר נקודות ושאלות בתשובות שיכוונו וידגישו את החשיבות הגדולה להעמדה.
 
 • מנח עמידה בבני אדם
לבני האדם יש גוף המורכב ממערכות של שלד מפרקים ושרירים ומעוצב לתפקוד במנח עמידה אנכי ולתנועה במנח זה. בשנים האחרונות בעידן התפתחות הטכנולוגיה, תחומי העבודה העניין והבילוי שלנו השתנו באופן דרמטי ונטייתם של  אנשים רבים היא לבלות במנחי ישיבה. הישיבה הפכה למנח תפקודי,והמצאות במנח זה שעות רבות ביום משפיע על מצבים רבים של פתולוגיה וכאב. המצב דומה ואף חמור באנשים עם לקות תנועתית ,וישיבה רבה משפיעה על  עיוות הגוף והתפתחות כאב.
לכן שהייה במנחי עמידה-באופן פעיל ואקטיבי ואפילו במנח פסיבי והכרחית חשובה ביותר לאנשים בכלל ולאנשים עם מוגבלות מוטורית בפרט. עמידה היא קריטית לאיכות חיים לבריאות ואורך החיים.
אנו צריכים לעודד ולאפשר שינוי מנח לעמידה במהלך היום.
 • אלו יתרונות קיימים במנח עמידה?
מחקרים שונים נעשו בתחום זה גם באוכלוסיית המבוגרים והילדים עם מוגבלות מוטורית עקב פגיעה נוירולוגית. המחקרים אמנם אינם רבים וברובם קבוצת המחקר לא הייתה גדולה,אך הם מראים לנו מגמה של השפעה בתחומים שונים ,מגמה שאנו כתרפיסטיות ראינו במשך שנות עבודתנו.  
החוקרים מצאו השפעה של מנח עמידה על:
 • מתח השריר ואורכו.
 • בצורות עמידה מסויימות נראה עיכוב במצב של תת פריקה גם באוכלוסיית הילדים עם מורכבות אורטופדית ורפואית עם רמת תפקוד מאוד נמוכה.
 • בילדים עם שיתוק מוחי המסוגלים ללכת,נראה שיפור בהליכה במדדים של קצב ותבנית ההליכה.
 • במחקר מבוגרים הראו שמנח עמידה משפיע על מערכת העיכול
 • על מצב הרוח
 • על הבטחון העצמי והרגשה העצמית במתן האפשרות לתקשר בגובה העיניים עם אנשים בסביבה.
 
פתרונות מנחים - התאמת פתרונות ישיבה, שכיבה ועמידה לבעלי מוגבלויות       טלפון:  052-2861325 ,052-6654299      פקס: 08-9716236